Fuzhou Hosem Power Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • 1
Brand Name : Hosem
Model Number : A-P150S
Certification : CE/ ISO
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 1000 Set / Months
Delivery Time : 30 days
Packaging Details : Plastic films or ply-wood
Model : A-P150S
Max. Power : 120kW / 150kVA
Engine Brand : Perkins
Rate Power : 110kW / 138kVA
Engine Model : 1106A-70TG1
Frequency : 50Hz
Alternator Brand : Hosem
Rate Voltage : 400/230V
Alternator Model : ASF 274E
Rate Current : 198.5A
Contact Now
Super Silent Diesel Generator with Perkins 1106A-70TG1 Engine
for Noise-Sensitive & Urban Backup Power
Advanced Noise Reduction System
  • High-Efficiency Soundproof Canopy
  • Low-Noise Exhaust Muffler
  • Optimized Airflow Design
  • Quiet Performance Output
Specification of Super Silent Perkins Diesel Generator
Generator Set Specification
Model A-P150S
Max. Power kVA 150
kW 120
Rate Power kVA 138
kW 110
Frequency Hz 50
Rate Voltage V 400/230
Rate Current A 198.5
Fuel Tank Capacity L 250
Dimension For Open-type Genset mm 2450 X 800 X 1400
Weight For Open-type Genset kg 1390
Dimension For Soundproof Genset mm 3100X 1080 X 1600
Weight For Soundproof Generator kg 1850
Noise Level for Soundproof Generator at 7M dBA 75
Battery for Starting One of Free Maintenance Battery
Engine Specification
Engine Manufacturer Perkins Engines Company Limited
Engine Brand Perkins
Engine Model 1106A-70TG1
No. of Cylinder 6 Cylinder in line
Aspiration Turbocharged
Governor Electric
Engine Max. Output Power kW 136.9
Displacement L 7.0
Compression Ratio 18.2 : 1
Starting Voltage V 12
Bore mm 105
Stroke mm 135
Lubrication Oil Capacity L 16.5
Intake Air Flow M3/Min 9.4
Fuel Consumption at 100% Load L/H 30.2
Alternator Specification
Alternator Manufacturer Fuzhou Hosem Power Co., Ltd.
Alternator Model ASF 274E
Alternator Brand Hosem
Rate Output kVA 140
Frequency Hz 50Hz
Altitude M 1000
Insulation Class H
Phase 3 Phase
Working Temperature without power decrease ≤40℃